Haftalık Bülten (Müstahsil)
Ayçiçek Çerezlik: 47,39 TL     Dana: 98.955,53 TL     Dana Eti Kemikli: 350,00 TL     Defne Yaprağı (Sürgünlü): 9,50 TL     Erik: 50,83 TL     İnek Sütü: 15,01 TL     Kabak Çekirdeği: 109,43 TL     Kabuklu Fındık: 118,12 TL     Karpuz: 3,46 TL     Kiraz: 51,56 TL     Mısır Dane: 7,34 TL     Mısır Yaş: 8,14 TL     Patates: 16,11 TL     Patates 2.Nevi: 3,33 TL     Soğan Kavurmalık: 3,58 TL     Soğan Kuru: 14,58 TL     Süs Bitkisi: 153,77 TL     Taze Sarmısak: 25,00 TL     Yemlik Buğday: 7,70 TL    

Sakarya Ticaret Borsası’ndan Kurban Bayramı Açıklaması

  • Anasayfa
  • /
  • Haberler
  • /
  • Sakarya Ticaret Borsası’ndan Kurban Bayramı Açıklaması
Sakarya Ticaret Borsası’ndan Kurban Bayramı Açıklaması

31
May
2024

  • 82 Görüntülenme

Sakarya Ticaret Borsası’ndan Kurban Bayramı Açıklaması

Sakarya Ticaret Borsası’ndan Kurban Bayramı Açıklaması

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Genç, “Manevi değerlerimizin pekiştiği, toplumumuzun birlik ve beraberliğinin en güzel şekilde sergilendiği özel bir döneme yaklaşıyoruz. Kurban ibadeti, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızı en üst seviyeye çıkararak, toplumumuzun bütünleşmesine vesile oluyor. Sakarya Ticaret Borsası olarak, Kurban Bayramı’nda halkımıza en iyi hizmeti sunmak için tüm hazırlıklarımızı titizlikle tamamladık.

Sakarya Ticaret Borsası’nın Hazırlıkları ve Rolü

Canlı Hayvan Borsamız, jeopolitik konumu nedeniyle, özellikle bu dönemde il içi ve il dışından yoğun talep görüyor. Her geçen yıl ticaret hacminin arttığı Canlı Hayvan Borsamız ilimiz ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamış ve bölgedeki hayvancılığın gelişimine önemli bir destek olmuştur. STB Canlı Hayvan Borsamızın, yalnızca ilimize değil, çevre illere de büyük fayda sağladığını gururla belirtmek isteriz.

Bununla birlikte, hayvan hareketlerinin kontrol altına alınarak bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek açısından büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Alan Cuma Mahallesi Kozluk Mevkii’nde bulunan Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsamız’da, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri titizlikle yapılıyor. Bu yıl da aynı hassasiyetle, özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla ciddi önlemler aldık. Vatandaşlarımızın alışverişlerini canlı hayvan borsamızda yapmaları, hem kayıt dışı ekonomiyi engelleyecek hem de sağlık açısından riskleri minimize edecektir.” dedi. 

Canlı Hayvan Borsası, Kurban Bayramı Sonuna Kadar Her Gün Açık

STB Canlı Hayvan Borsası’nın Kurban Bayramı sonuna kadar açık olduğunu belirten Başkan Genç, “Sakarya Ticaret Borsası olarak, küçükbaş ve büyükbaş satıcıları için padok kiralama hizmetimiz devam etmektedir. Yetiştiricilerimiz, 19 Mayıs – 19 Haziran tarihleri arasında kiraladıkları padoklarda kurbanlık hayvanlarını sunabilirler. Bu hizmet, yetiştiricilerimize kurbanlık hayvanlarını güvenli ve düzenli bir ortamda sunma imkânı sağlarken, alıcıların da sağlıklı ve kontrol altında hayvanlara ulaşmasını temin ediyor.” dedi.

Kurbanlık Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mustafa Genç, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için kurbanlık satın alirken dikkat edilmesi gereken konulara değindi; “Vatandaşlarımızın, kurbanlık hayvan satın alırken dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır:

1. Hayvanın Sağlığı: Kurbanlık hayvanın sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Hayvanın tüyleri parlak ve düzgün, gözleri canlı olmalıdır. Ayrıca, hayvanın hareketlerinde anormallik olmamalıdır.
2. Yaş ve Gelişim: Kurbanlık hayvanın yaşına ve gelişimine dikkat edilmelidir. Küçükbaş hayvanların en az 1 yaşında, büyükbaş hayvanların ise en az 2 yaşında olması gerekmektedir.
3. Gebelik Kontrolü: Kurbanlık hayvan olarak dişi bir hayvan tercih edilmişse, hayvanın gebelik kontrolünden geçtiğinden emin olunmalıdır.
4. Hayvan Kayıtları: Satın alınan hayvanın pasaportu yani kimlik belgesi de satın alınan hayvanla birlikte hayvan sahibinden alınmalıdır. Bu belge, il veya ilçe tarım müdürlüklerine teslim edilerek hayvanın sistemden düşülmesi için gereklidir.
5. Evrak Kontrolü: Vatandaşlarımızın, satın aldıkları hayvanların kulaklarındaki küpe numarası ile hayvana ait evraklardaki numaraları kontrol etmeleri, bu noktada yaşanacak veya yaşanması muhtemel sorunların önüne geçecektir. Kulaklarında küpe olmayan ve kimlik bilgisi, yani pasaport belgesi bulunmayan hayvanlara rağbet göstermemeleri önemlidir.

Genç, “Vatandaşlarımızın resmi işlemlerini kolaylaştırmak adına, Canlı Hayvan Borsamız’da Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş veteriner hekimler hizmet vermektedir. Ayrıca, Sakarya Ticaret Borsası olarak, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla yakın temasta olup vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve güvenliklerinin sağlanması konusunda işbirliği içerisindeyiz. 

Canlı Hayvan Borsamıza ait hayvan pazarı alanındaki özel güvenlik sayımızı da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve huzurla alışveriş yapabilmeleri adına artırıyoruz.” dedi.

Kurban Bayramı’nın tüm İslam alemine ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni eden Başkan Mustafa Genç, “Sakarya Ticaret Borsası olarak, tüm vatandaşlarımızın sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmesini diliyoruz. Bayramın birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımızı pekiştirmesi dileğiyle, tüm halkımıza en içten sevgi ve saygılarımızı sunarız.” ifadelerine yer verdi.
 

İçeriği Paylaş

Sakarya Ticaret Borsası